Hrozienkový výber DUNAJ  2021, červené akostné víno s prívlastkom, 0,50 L,  sladké

DONAU  Slowakische Rebsorte, Slovak grape variety; Trockenbeerenauslese, Süßwein, sweet

Výnimočné a historicky prvé víno zo slovenskej odrody DUNAJ vo vinárstve Pivnica Orechová  s najvyšším kvalitatívnym prívlastkom Hrozienkový výber.

Vo vôni dominujú  ovocné tóny s hlbokou vôňou  arónie a  moruše. Chuť je harmonická, štruktúrovaná s elegantnou sladkosťou. Jedinečnú prírodnú sladkosť červeného vína  dopĺňa vyvážený obsah príjemných vyzretých kyseliniek.
Vinohradnícky rok 2021 sa vyznačoval vhodnými klimatickými podmienkami  s dlhou prajnou jeseňou.  Jedinečne klimatické podmienky umožnili Dunaju v našom hone Filipová vyzrieť  k výnimočnej zrelosti, keď prevážnu časť bobuliek na strapci viniča tvorili hrozienka.
Hrozienkový výber  DUNAJ 2021 patrí k exkluzívnym vínkam z výnimočnej podvihorlatskej vinohradnícnej oblasti.

Odporúčame servírovať pri teplote 18 – 19 ° C.

Vinohradnícka obec Orechová,  Hon  Filipová, Sobranský vinohradnícky rajón – VVO .

DUNAJ  2021, Odrodové akostné víno s prívlastkom Výber z hrozna, polosuché

DONAU  Slowakische Rebsorte, Slovak grape variety; Auslese, halbtrockener Wein,        semi-dry 

Prémiové víno vinárstva Pivnica Orechová , víno nového ročníka 2021.  Vďaka výnimočnému hroznu, sme mohli víno Dunaj 21 spracovať  veľmi rýchlo a bez následného zrenia.   Týmto postupom sme  v Dunaji 2021 zafixovali všetky pôvodné senzorické  znaky, typické pre odrodu Dunaj.  Túto cestu spracovania  odporúčala pani profesorka Dorka Pospíšilová, šľachtiteľka odrody Dunaj,  pri svojej návšteve v Orechovej v roku 2020.

Dunaj 2021 je jedinečné extraktívne víno s jemným zostatkom prírodného cukru. Vyniká  intenzívnou farbou, plnosťou chuti a olejkovou konzistenciou . Vo vôni sú výrazné  tóny plodov Arónie, Jarabiny a ovocné tony zrelej čerešne. Chuť je plná, vyvážená s jemnou mladou kyselinkou, príjemným zbytkom prírodného cukru a dlhou perzistenciou.  Víno  odporúčame ako Darček pre milovníkov vína.

Vinohradnícka obec Orechová, Sobranský vinohradnícky rajón, Vihorlatské pohorie.

Vinohradnícky hon Filipová vysadený v roku 2007.

Odporúčame podávať pri teplote 18-19°C

Oranžové víno Rulandské šedé  2019, Odrodové akostné víno s  prívlastkom  Výber z hrozna,  suché

Burgunder blauer,  Klevner,  Pinot gris,  Szürkebarát;  Auslese,  trockener Wein, dry, ORANGE – Fermentationsverfahren wie bei Rotweinen,  Method of fermentation as for red wine

Výnimočné víno  z odrody Pinot gris . Oranžové víno vznikne z bielej odrody hrozna, ktorá je vinifikovaná spôsobom ako u červených vín. Kvasí rmut, teda celé bobuľky hrozna. Rmut sa vylisuje až po úplnom vykvasení. Týmto spôsobom sa dosiahne vysoká extrakcia farbív najmä zo šupky bieleho hrozna,  ale vznikne aj iná, bohatšia štruktúra tanínov a ďalších bioaktívnych látok. Výsledkom je sýtejšia farba vína nazývaná orange, ale aj nová, štrukturovaná  a zaujímavá chuť.

Odporúčame servírovať pri teplote 11-12 °C         EAN 8 58800027834      L-2220

Vinohradnícka obec Orechová,  vinohradnícka trať Sekerová,  VVO .

Rizling rýnsky 2018 ,  Odrodové akostné víno s prívlastkom Neskorý zber,  polosuché

Riesling, Lipka;  Spätlese,  halbtrockener Wein,  semi-dry

Extraktívne, vysoko kvalitné víno s  jedinečným jemným zbytkom prírodného cukru. Víno sekundárnym zrením získalo vo vôni petrolejový nádych, typický pre vyzreté vína odrody Rizling rýnsky. V chuti tohto harmonického vína je zvýraznená cenná rizlingovská kyselinka s krásnym dlhotrvajúcim chuťovým vnemom. Ďalším vyzrievaním vo fľaši získava víno špecifickú ušľachtilú zrelosť, podporenú mineralitou vinohadníckych tratí pod sopečným Vihorlatom.

Vinohradnícka obec Orechová, vinohrad Hajaš – pôvodný vinohrad Šľachtiteľskej stanice vysadený v roku 1985 z bezvírusových štepov vypestovaných  „in vitro“.

Odporúčame podávať pri teplote 10 – 12°C .

DUNAJ NERONET 2019 cuvée,  Národný salón vín SR,  Odrodové akostné víno s prívlastkom Výber z hrozna,  suché

Donau – Neronet cuvée,  Auslese, trockener Wein, dry 

Výnimočné slovenské víno s južanským naturelom. Couvée slovenskej odrody Dunaj a  moravskej odrody Neronet.  Výnimočná, hlboká rubínová farba je príznačná pre obidva novošľachtence spojené v tomto výnimočnom víne. Chuť je krásne vyzretá, harmonická.  Vo vôni dominuje ovocná aromatika a jemné tóny egrešového drievka.

Couvée Dunaj Neronet je príspevkom vinárstva Pivnica Orechová k oslavám výročia 100 rokov vzniku Československej republiky.

Vinohradnícka obec Orechová, vinohradnícky hon Filipova vysadený v roku 2007-2008. VVO – Sobranský vinohradnícky rajón, Vihorlatské pohorie .

Odporúčame podávať pri teplote 18 – 19 °C.

Veltlínske zelené / ročník 2021 Autochtónne, biele víno, výber z hrozna.

Grüner Veltliner, Valteliner vert;   Auslese,  Autochthones,  Autochthonous, trockener Wein, dry 

Jedinečné, extraktívne, plné víno s typickým žltozeleným odtieňom. Vôňa je príjemná, komplexná s tónmi súšených kvetov. Chuť je plná, harmonická s vyzretou kyselinkou. Jemné horkasté mandľové korienky a jedinečná orechovská mineralita dodáva vínu nezameniteľnú eleganciu.

Autochtónne víno – autochtónny, význam : pôvodný, domorodý :  pôvodný vinič + pôvodné natívne kvasinky, tzv. domorodec.
Vinohrad Veltlínského zeleného vo vinárstve Pivnica Orechová nadväzuje na pôvodný vinohrad Šľachtiteľskej stanice Orechová ktorý bol vysadený v rokoch 1967-1968.   Z tohto pôvodného šľachtiteľského vinohradu boli pri príprave štepov pre výsadbu nového vinohradu odobrané  a naštepené pôvodné očká . Nový vinohrad z takto vypestovaných štepov bol vysadený v roku 2002 .
Ďalším znakom autochtónneho vina z Pivnice  Orechová je výlučné uplatnenie spontánneho kvasenia, teda využívanie iba pôvodných prírodných autochtónnych kvasiniek žijúcich vo vinohrade v Orechovej na bobuliach hrozna.
Druhové zastúpenie kvasiniek je úzko naviazané na pôvodnú prírodnú biocenózu teda podrast rastlín v medziradí viniča. Našim zámerom je udržiavať zloženie rastlinných druhov – tráv, ktoré žijú v medziradí vinohradu v pôvodnom zložení a tak udržiavať a rozvíjať originálny charakter našich vín.

Vinohradnícka obec Orechová, Sobranský vinohradnícky rajón – VVO .

Odporúčame servírovať pri teplote 11 – 12 ° C.

Tramín červený 2015 , odrodové akostné víno s prívlastkom Výber z hrozienok, sladké

Traminer, Savagnin rosé,  Tramini;  Trockenbeerenauslese  Süßwein, sweet

Jedinečné, podmanivé víno z výnimočného ročníka 2015. Víno charakterizuje príťažlivá zlatožltá farba a príjemná ovocná vôňa s medovými korienkami. Chuť je vyvážená s príjemným zvyškom prírodného cukru a lahodnými tónmi vyzretého ovocia, najmä hrozna a sušených hrozienok. Tramínu dopestovanému vo vinohrade Sekerová doprial horúci a suchý ročník 2015 vysoký podiel koncentrovaných sušených bobuliek – hrozienok. Tento skvost vo vinohrade prispel k jedinečnosti tohto vína, k jeho výnimočnému extraktu, k plnej a koncentrovanej chuti s dlhou jedinečnou perzistenciou. Vínko pre labužníkov a príjemné príležitosti .

Vinohradnícka obec Orechová, pôvodný šľachtiteľský vinohrad Hajaš .

Odporúčame servírovať pri teplote 11-12 °C .

 

Rulandské šedé 2021,  Akostné víno s prívlastkom  Výber z hrozna,  polosuché

Burgunder blauer,  Klevner,  Pinot gris,  Szürkebarát;  Auslese, halbtrockener Wein, semi-dry

Výnimočné, elegantné odrodové víno. Vôňa je jemná siahajúca do tónov čerstvo upečenej chlebovej kôrky. V chuti je víno harmonické, plné s dlhou dochuťou a príjemnou kyselinkou.  Nenapodobiteľný charakter odrody Pinot gris podoprený špecifickým terroir vihorlatského regiońu robí z tejto klasickej francúzkej odrody skvost medzi vínami z vinárstva Pivnica Orechová.

Vinohradnícka obec Orechová, Sobranský vinohradnícky rajón – VVO .

Odporúčame servírovať pri teplote 11 – 12 ° C.

Tramín červený 2018,  Akostné víno s prívlastkom Bobuľový výber, sladké

Traminer, Savagnin rosé,  Tramini;  Beerenauslese, Süßwein, sweet 

Tramín červený – „Kráľ zemplínskych vinohradov“ je plné, elegantné korenisté víno zlatistej farby. Vo vôni víno očarí typickou kvetinovou vôňou rozkvitnutých ruží, vôňou medového plástu a nektáru. Chuť je vyzretá, vyvážená so sladkokorenistými tónmi, nádhernými ovocnými kyselinkami a vynikajúcou dlhou dochuťou. Odrodovo typické, delikatesné víno je vhodné i ako aperitív.

Odporúčame podávať pri teplote 9 – 11°C

Vinohradnícka obec Orechová, pôvodný šľachtiteľský vinohrad Hajaš .

Tramín červený 2021, Akostné víno s prívlastkom Výber z hrozna, polosuché

Traminer, Savagnin rosé,  Tramini;  Auslese, halbtrockener Wein, semi-dry 

Tramín červený – „Kráľ zemplínskych vinohradov“, je delikatesné korenisté víno zlatistej farby, ktoré očarí tramínovskou aromatikou s vôňou rozkvitnutých ruží a vôňou ovocia. Chuť vína je plná, štruktúrovaná, vyvážená s dlhou príjemnou dochuťou a jemným zostatkom prírodného cukru.
Orechovský Tramín je odrodovo typické, elegantné víno, je vhodné i ako aperitív.

Vinohradnícka obec Orechová , vinohradnícky hon Sekerová .

Odporúčame podávať pri teplote 10-12°C .

Rizling rýnsky 2021, Akostné víno s prívlastkom Výber z hrozna, suché

Riesling, Lipka; Auslese;  trockener Wein, dry 

Extraktívne, vyzreté, vysoko kvalitné víno.  V chuti tohto plného, harmonického vína je zvýraznená cenná rizlingovská kyselinka s krásnym dlhotrvajúcim chuťovým vnemom. Ďalším vyzrievaním vo fľaši získava víno špecifickú ušľachtilú zrelosť a svojský korenistý buket.

Vinohradnícka obec Orechová, vinohrad Hajaš – pôvodný vinohrad Šľachtiteľskej stanice vysadený z bezvírusových štepov, vypestovaných  „in vitro“.

Odporúčaná teplota podávania 10 -12°C

NERONET 2019,  Akostné víno s prívlastkom Výber z hrozna,  farbiarka,  suché

NERONET;  Auslese, trockener Wein, dry ( Weinfärber )

Jedinečné, elegantné víno s intenzívnym farebným vnemom. Odroda hrozna Neronet má vysoký obsah prírodných farbív nielen v šupke ale aj v hroznovej šťave. Neronet v sebe spája teplý, južanský charakter odrody a jedinečný terroir vihorlatskej oblasti. V chuti je vínko harmonické, príjemné s nížším obsahom zbytkového cukru a vyváženými kyselinkami. Vo vôni dominuje zrelé čierneho  záhradné ovocie a aromatika vzácnej Arónie čiernej .

☘️  Významným  špecifikom odrody Neronet  prospešným pre zdravie je nadštandardný obsah hroznového oleja, ktorý je  jedným z významných  prírodných antioxidantov.  Zdrojom oleja vo víne sú hroznové jadierka v bobuli.   Odroda Neronet obsahuje priemerne 4 jadierka v jednej bobuli,  iné červené odrody obsahujú 2  jadierka.  Spolu s vysokým obsahom  prírodného farbiva ako zdroja prírodného železa, je Neronet výnimočným vínom v sortimente vinárstva Pivnica Orechová.

Odrodu Neronet vyšľachtil  Prof. Ing. Vilém Kraus,  Záhradnícka fakulta VŠZ  Lednice na Morave.

Vinohradnícka obec Orechová, hon Filipová, vinič vysadený v rokoch 2007-2008.

Košík

Žiadne produkty v košíku.